МЗС України знову атакує Пейзажну алею

14.07.2010  13:40 __ Ігор Луценко


Фото "Сегодня"
Міністерство закордонних справ знову йде з війною на киян і Київ. Над унікальним дитячим сквером, який було створено на Пейзажній алеї коштом городян (ні копійки з міського чи державного бюджетів), знову нависла загроза знищення. Усе ті ж забудовники руками чиновників МЗС хочуть там побудувати собі елітний будинок з басейном на горищі.  

Посадовці міністерства бажають отримати свою частку - "службове житло" за безцінь, а забудовник зможе продати решту квартир за ринковою ціною, з непоганим прибутком. Парк - культове місце для тисяч киян на перетині Десятинного провулку та Пейзажної алеї - із деревами і квітами, з чудовими авторськими скульптурами, якими українцям можна похвалятися хоч у Європі, хоч де. Усе це має зникнути під ковшем бульдозера, вважають в МЗС та у Київраді. 

Реванш міністра 

Ще за першого терміну на посту міністра закордонних справ Костянтин Грищенко був  у списку посадовців МЗС, які мають оселитися там, де навколо мозаїчно-порцелянових кішок, слонів і зайців граються діти (поки що).  

Епопея з захопленням Пейзажної алеї почалася у 2003 році, тоді вже існували плани всадити  в гору Дитинець елітну багатоповерхівку. Місце, де мав вирости монстр, є ультраісторичним для всього східнослов'янського світу. Саме тут в двох кроках - залишки Десятинної церкви, Історичний музей, камінь, на якому написано "звідси пішла земля руська".  

Збиралися звести отаку бетонну махіну: 

 
З тих пір зусиллями громадськості, публічними протестами та зіткненнями екскаватори забудовників було з ганьбою вигнано з Пейзажки, і на тому місці створено оригінальний ландшафтний парк. 
Фото yozhik.hiblogger.net  

Парк стояв вже близько року, але київська влада не поспішала надати цій пам'ятці статус скверу, що дасть їй певний імунітет проти наступних зазіхань забудовників.  

Аж ось 29 квітня 2010 року зусиллями громадськості питання про подальшу долю цієї землі таки потрапило у напружений графік роботи депутатів київської міськради.  

Постійна комісія ради з питань земельних відносин, містобудування, та архітектури вирішила підтримати пропозицію припинити право МЗС на постійне користування земельною ділянкою, на якій знаходиться парк. Відповідний проект рішення було внесено у порядок денний.

 
Ось-ось Київрада могла проголосувати і нарешті прибрати тінь МЗСівського бульдозера, який навис над Пейзажкою. 

Проте, як чортик з табакерки, з'являється якийсь лист від міністерства, на підставі якого Олесь Довгий влаштовує голосування за зняття даного питання з порядку денного. У листі вказано, що МЗС все іще думає, а чи не побудувати собі там елітний житловий комплекс. 

 
Депутати, проголосувавши за те, щоб залишити землю за МЗС, фактично дали альянсу корупційних дипломатів та бізнесменів добро на нищення дитячого парку.  

Лист заступника міністра закордонних справ Гнатишина, на який посилався Довгий, прекрасно спрацював на користь інтересів нинішнього шефа МЗС - Костянтина Грищенка. Він - номер 1 у списку тих, хто в долі. 

 
Кому  вигідно 

Звісно, МЗС -  лише прикриття. Дипломати отримають лише 20% квартир, а інші 80% дістануться напіввіртуальним компаніям "Українське Майно" та "УМ-Інвест", співвласником яких був такий собі Віталій Коваленко - громадянин України, почесний консул Філіпін в Україні. 

Фото консульства:

 
Преса Черновецького намагалася прив'язати УМ-Інвест до Олекснадра Турчинова з БЮТ. Але активісти містозахисного руху не надто в це вірять, вірять же вони скоріш у те, що за оборудкою навколо Пейзажки стоїть відомий бізнесмен мультипартійної орієнтації Богдан Губський.  

У свій час автор потрапив у будинок, де фактично знаходився "УМ-Інвест", і переконався, що вся та будівля окупована структурами есдеків, до яких належав Губський (чи то пак есдеків "бувших" не буває?). Вдалося навіть проїхатися у ліфті з Медведчуком і Шуфричем. 

Хоча б з  таких міркувань чутки про причетність екс-членів СДПУ (о) до будівництва не виглядають безпідставними.  

Також красномовним є факт, що сам офіс "УМ-Інвест" практично неможливо було знайти. Очевидно, що дипломати з МЗС приклали немало зусиль, щоб підшукати таку авторитетну будівельну чи то девелоперську компанію, що у неї офіс займав лише одну кімнату, і доручити їй виконувати багатомільйонний проект.  

Цікаво знати, яку шарашкіну контору МЗС знайде цього разу. Адже термін договору МЗС з УМ-Інвестом вже закінчився, і чи продовжили його, невідомо. 

Нинішній міні-реванш Грищенка підтверджує правило - в захисті Києва вічних перемог не буває, бувають лише вічні поразки. Історичні будівлі, унікальні парки коли втрачаються, то - назавжди. А от атаки безпринципних ділків на спадок столиці ніколи не можна зупинити остаточно.  

Бій - вічний. Прийде друга влада, третя, п'ята, потім повернеться перша, і далі по колу, з новою силою, кримінальні чиновники і бізнесмени будуть розграбовувати місто.  

Деякі епізоди з історії  Пейзажки 

ДатаПодія
29 вересня 2007Перша публічна акція на захист Пейзажки. Збір підписів. Без реакції з боку влади.
3 листопада 2007Мистецька акція. Графіті зафарбоване забудовниками
17 листопада 2007"Повстанський карнавал", сотні учасників
7 грудня 2007Заява міністра закордонних справ Арсенія Яценюка, що будівництва не буде
6-7 грудня 2007Забудовник спилює дерева. Бійка між місцевими і забудовником
15 грудня 2007Карнавальне дійство "Повстанський вертеп". Повалено паркан
15 січня 2008Спробу забудовника поставити новий паркан заблоковано активістами
17 січня 2008Заступник мера Анатолій Голубченка обіцяє, що котлован закопають
19 січня 2008Залишки паркану принесено під МЗС. "Забирайте свій паркан - закопайте котлован!"
22 січня 2008За підписом Голубченка виходить наказ копати далі під виглядом археологічних розкопів
31 січня 2008На засідання  Європейської Бізнес Асоціації дарують іграшковий конструктор міністру закордонних справ Огризку
2 лютого 2008Повстанський суботник. Котлован почали присипати будматеріалами, які не прибрав забудовник
4 лютого 2008Забудовник знову прислав техніку, місцеві жителі відбили атаку
9 березня 2008Котлован засипано активістами вручну
30 березня 2008Відкриття "Пам'ятника дерибану"
22 травня  2008Шевченківський районний суд скасував землевідвід
2 червня 2009Спроба групи молодиків спортивної статури силою завести будівельну техніку на територію парку, заблокована місцевими жителями і міліцією. На той час дитячий ландшафтний парк було вже частково споруджено. В інциденті на боці забудовника брало участь КП "Благоустрій" - структура  КМДА, попри заяви мера проти будівництва на Пейзажці
15 червня 2009Верховний суд  відхилив апеляцію УМ-Інвеста
14 листопада  2009Урочисте відкриття першого в Києві дитячого ландшафтного парку на місці забудови МЗС та УМ-Інвеста

Чому  це протиправно? 

Пейзажна алея належить до так званої буферної (охоронної) зони заповідника "Софія Київська" і перебуває під охороною держави та ЮНЕСКО.

 
Щодо того, як держава охороняє пам'ятки, ніяких ілюзій немає. А от з ЮНЕСКО у забудовника виникли проблеми. Адже у відповідності до міжнародних зобов'язань України будувати на цій території можна лише за погодженням з ЮНЕСКО.   

"УМ-Інвест" цей момент не взяло до уваги. За інформацією автора, між ЮНЕСКО і  МЗС відбувалось листування з приводу погодження будівництва, результати якого громадськості поки не повідомляються. Імовірно, ніякого дозволу будувати ще ніхто не отримав. 

Крім того, не було проведено експертизи стосовно можливого зсуву ґрунту, хоча будмайданчик розташований на крутому схилі. 

Суд заборонив проведення будь-яких будівельних робіт на території. Тим не менш, Київська міська державна адміністрація намагалася продовжити копання котловану під приводом "археологічних розкопів".

Боротьба триває. 

 
Ігор  Луценко, активіст громадянської  ініціативи "Збережи Старий Київ"

powered by lun.ua