Парковка по-київськи: за що ми платимо і куди зникають мільйони?

24.04.2010  11:00 __ "Українська правда. Київ"


Усі фото з сайту Комітету Прямої Дії
За парковку у різних районах Києва просять 5, 7 та 10 гривень. Очевидно, немало водіїв задумувався, чому саме стільки. Чому не 2, 4, чи 20 гривень?  Чому при однаковій собівартості паркування в різних районах міста, ціна все ж таки різна? Адже, очевидно, що вартість дорожньої розмітки, праця паркувальника та витрати на виготовлення паркувальних талонів - однакові, що на Хрещатику, що на Борщагівці. 

Найцікавіше - за які саме послуги платять водії, сплачуючи паркування? І в чию кишеню йдуть ці гроші?

Півтора роки тому куратор паркувальної діяльності в міській владі - заступник голови КМДА Ірена Кільчицька теж не змогла чітко відповісти на питання: за яким принципом сформовані паркувальні розцінки в Києві.

"Можете вважати, що тарифи на паркування взяті з голови!" - у своєму репертуарі відповіла Кільчицька журналістові видання "Власть Денег".

Її щирість може дорого коштувати КП "Київтранспарксервіс", роботою якого Кільчицька й опікувалася. За те, що тарифи були взяті саме "з голови", а не з економічних розрахунків, Державна інспекція з контролю за цінами оштрафувала "Київтранспарксервіс" на 43 мільйони 588 тисяч гривень.

 
Сталося це ще у вересні 2009 року, однак про це рішення інспекції мало кому відомо, а в самому "Київтранспарксервісі" встановлено режим повної секретності щодо цих документів.

Начальник Держінспекції з контролю за цінами Максим Глущенко пояснив, що  "Київтранспарксервіс" оштрафували за те, що він підвищив тарифи на паркування і включив туди вартість послуг, які фактично не надаються автовласникам.

Так, до тарифу включили встановлення систем відеоспостереження за паркувальними майданчиками, закупівлю паркоматів, створення паркінгів, оформлення технічної документації щодо землевідведення та інші послуги.

Вартість цих благ водії оплачують щодня зі своєї кишені, хоча підземних паркігнів чи систем відеоспостереження на київських парковках ніхто не бачив.

А паркомати взагалі закуплені не за рахунок доходів підприємства, а за бюджетні кошти. Причому, закуплені за завищеною в 15 разів ціною!

Утім, "Київтранспарксервісу" не вперше збирати кошти з водіїв, які потім не йдуть за призначенням.

У 2007 році директор підприємства Олена Поліщук підвищення тарифів на паркування в Києві пояснила благородною метою: "Будемо будувати надземні та підземні паркінги!". Тарифи було піднято, але жодного паркінгу столиця так і не побачила.

Цього разу у "Київтранспарксервісі" цей номер не пройшов. Держінспекція з контролю за цінами дійшла висновку, що збирати гроші з автовласників за "повітряні замки" - незаконно.  І підрахувала, що за рік з жовтня 2008 року по жовтень 2009 року КП тільки офіційно (!) отримало необґрунтованої виручки у розмірі: 14 мільйонів 529 тисяч гривень.

 
У якості покарання інспекція виснула "Київтранспарксервісу" штрафні вимоги у розмірі 29 мільйонів 58 тисяч гривень.

Однак "Київтранспарксервіс" відмовився виконувати вимоги Держінспекції і сплатити необґрунтовано отримані кошти та штрафи до держбюджету. Тоді інспекція звернулася до суду для стягнення цих коштів з порушника в примусовому порядку.

27 квітня 2010 року в Київському окружному адмінсуді відбудеться перше слухання у цій справі.

За що ж тоді збирає гроші "Київтранспарксервіс" з автовласників?

Згідно з правилами паркування, затверджених постановою Кабміну, під час паркування на майданчику користувач сплачує збір за паркування, розмір якого встановлюється органами місцевого самоврядування згідно з законом, а також вартість надання послуг з утримання  майданчиків.

Тобто, водій купуючи талон в центрі міста за 10 гривень, оплачує дві речі: місцевий збір за паркування (17 копійок, які йдуть в бюджет міста) та послуги з утримання паркувальних майданчиків (9 гривень 83 копійки, які йдуть в касу "Київтранспарксервісу").

Збір за паркування в розмірі 3% від одного мінімуму доходів (51 копійка) стягується тільки на спеціально обладнаних паркувальних майданчиках - це ті, які мають окрему територію, шлагбаум та будку охоронця. Але переважна більшість паркувальних майданчиків в Києві - це просто шматки дороги, на яких часто навіть розмітки відповідної немає.

То що ж це за послуги? Чи замовляв їх водій? І навіщо їх оплачувати, якщо вже оплачено паркувальний збір та так званий "дорожній збір"?

За словами адвоката Андрія Нечипоренка, будь-яку послугу, згідно з українським  законодавства, людина має замовити самостійно, і тільки якщо її влаштовують умови - сплатити.

"Настійливе нав'язування оплати будь-яких послуг можна трактувати як вимагання. А паркувальники з погрозами: "платіть, або заблокуємо!" - фактично цим і займаються. Тому водій, в разі якщо парковка відповідає нормам правил паркування,  може абсолютно законно сплатити тільки транспортний збір (17 копійок) і відмовитись від нав'язування йому якихось незрозумілих послуг", - сказав Нечипоренко.

У самому "Київтранспарксервісі" стверджують, що послуги водіям таки надаються. До послуги з утримання майданчика входить зарплата персоналу, обслуговування касових апаратів, нанесення дорожньої розмітки, виготовлення дорожніх знаків, спецодяг для співробітників, прибирання місць паркування, комунальні послуги, адміністративні витрати та ін.

Згідно з внутрішньою калькуляцією витрат, яку вдалося отримати К.П.Д., утримання одного паркомісця коштує 1 гривню 57 копійок! І це при тому, що багато з перелічених в калькуляції послуг фактично не надаються.

 
За що ж береться решта грошей? Офіційно КП "Київтранспарксервіс" обґрунтовує ці додаткові витрати так званою інвестиційною складовою. Однак і тут не все чисто, адже   закон забороняє брати плату з користувачів послуг задля майбутніх інвестицій - платити треба тільки за те що є, або з кожним укладати інвестиційну угоду.

Цікавим також є й інший факт. Згідно з правилами паркування, перелік послуг, які надає оператор паркування має бути розроблений та затверджений Міністерством з питань житлово-комунального господарства.

Але станом на 20 квітня 2010  року МінЖКГ не розробило та не затвердило перелік послуг з утримання паркувальних майданчиків. Отже, "Київтранспарксервіс" працює за власним переліком послуг, встановленим самостійно. А такі дії можна кваліфікувати як злочинні з точки зори господарського, адміністративного та карного законодавства.

Більше того, як давно встановили активісти Комітету Прямої Дії та київські водії, послуги з утримання майданчиків підприємством "Київтранспарксервіс" фактично і не надаються. Всі мали змогу переконатися у відсутності будь-якої розмітки на парковках та гори снігу і сміття взимку.

Заробіток на "рівному місці"

Як з'ясувалося вище, "Київтранспарксервіс" надає послуги водіям. Тобто, займається фінансово-господарською діяльністю і для цього використовує земельні ділянки. Але тоді  підприємство має дотримуватися норм земельного кодексу.

За словами заслуженого юриста Віктора Щербакова, щоб  стягувати гроші з автовласників на земельних ділянках, на яких розташовані парковки, ці ділянки мають бути оформлені в користування в порядку, встановленому законом.

"Оператор паркування повинен мати документ, що підтверджує його право на ведення господарської діяльності на паркувальному майданчику. У такому документі зазначаються права  та обов'язки суб'єкта господарювання та визначаються конкретні межі земельної ділянки, відведеної для паркування. Такими документами є державний акт або договір оренди. За користування ділянкою суб'єкт господарювання має сплачувати плату",  - зазначає Віктор Щербаков.

Однак, досі жоден з паркувальних майданчиків "Київтранспарксервісу" не оформлений згідно із законом, тому паркувальну діяльність на ньому можна вважати незаконною.

"Цікава арифметика"

Розібравшись із способами заробітку, які практикує "Київтранспарксервіс", важливо з'ясувати якої цифри сягають доходи цього підприємства? Однак цю проблему не під силу розв'язати навіть правоохоронцям.

Річ у тому, що "Київтранспарксервіс" більшість доходів отримує готівкою, яка часто збирається без застосування касових апаратів. Це стає приводом для зловживань як з боку паркувальників, які продають паркувальні талони, так і з боку самого підприємства.

Точно обчислити дохід підприємства практично неможливо, адже воно здебільшого працює з "чорною готівкою".

Керівництво КП, зрозуміло, стверджує, що воно звітує про всю зібрану виручку і жодних коштів не приховує.

У це важко повірити, хоча б тому, що керівництво "Київтранспарксервісу" умисно чи не умисно, постійно спотворює інформацію про кількість паркомісць, які воно обслуговує. А це базова цифра, яка дає можливість прорахувати - з якої кількості місць насправді збираються гроші, і якими приблизно можуть бути доходи підприємства.

Скільки ж всього паркомісць у Києві? За словами директора підприємства Олени Поліщук, "Київтранспарксервіс" обслуговує 8 тисяч паркомісць, які представляють собою просто частину вулиці.

Однак ще у вересні минулого року Кільчицька заявила "Хрещатику" про те, що підприємство обслуговує 17 тисяч паркомісць.

Це виглядає досить дивним, бо згідно з документами, які потрапили в розпорядження К.П.Д. Олена Поліщук сама підписувала калькуляції витрат підприємства, в яких розрахунки виходять із кількості у 18 тисяч паркомісць.  Зокрема в 1-й зоні паркування - 2070 місць, у 2-й зоні паркування - 5440 машиномісць, і в 3-й - найбільшій -  10 490 машиномісць.

Чому керівництво "Київтранспарксервісу" свідомо занижує на 10 тисяч кількість паркомісць? Можна припустити, з метою приховування виручки, при чому, більшої її частини.

Адже, якщо порахувати, що в 1-й зоні парковки є 2070 паркомісць, тариф на паркування становить 10 гривень за годину, а робочий день - 8 годин, то виходить кругленька сума.

Припустимо, що паркомісця заповнені не весь робочий день, а тільки половину - 4 години. Так само взаємовиключимо тих водіїв, які не платять взагалі за паркування і тих, хто сплачує за годину, хоча насправді паркується на 20-30 хвилин (тоді одне паркомісце "заробляє" не 10, а 20 чи 30 гривень на годину).

Обчислимо виручку КП "Київтранспарксервіс" в 1-й зоні на рік:

2070 місць х 10 гривень = 20 700 гривень/годину х 4 години в день = 82 800 гривень/день.

82 800 гривень х 30 днів = 2 484 000 гривень на місяць х 12 місяців = 29  мільйонів 808 тисяч гривень на рік!

У другій зоні річний заробіток становить  54 мільйони 835 тисяч 200 гривень на рік, а в третій - 75 мільйонів 528 тисяч гривень на рік.

Якщо скласти усе це докупи, то заробіток на трьох зонах паркування на рік становить 160 мільйонів 171 тисяча 200 гривень!

До цієї суми треба ще додати дохід "Київтранспарксервісу" від обслуговування так званих "нічних" паркувальних майданчиків (близько 20% від загальної суми доходів КП за визнанням самого керівництва), дохід від блокування коліс, дохід від експлуатації паркувальних майданчиків для юридичних осіб.

Отже, 160 мільйонів гривень та ще близько 30 мільйонів - разом, виходить сума доходів досить близька до тієї, яку нещодавно озвучив екс-міністр з питань ЖКГ - Олексій Кучеренко.

"Це шалені кошти, за моїми підрахунками, по місту Києву це 200-300 мільйонів гривень на рік, які не потрапляють до бюджету міста, а в бюджет міста за офіційною статистикою, яку я отримав, 6 мільйонів потрапило", - заявив Кучеренко, коментуючи питання надходжень за паркування "Київтранспарксервісом". (Українська Правда. Київ. 8 березня 2010 року.)

Щоправда, офіційно декларована сума доходів "Київтранспарксервіс" набагато менша.

Так, згідно з Декларацією з податку на прибуток за 2009-й рік підприємство заробило 41 мільйон 560 тисяч. При цьому, витрати підприємства за цей же період склали 37 мільйон 641 тисячу. Податку на прибуток сплачено лише 69 тисяч 37 гривень.

Аналогічна ситуація в 2008-му році: валовий дохід паркувального підприємства склав 27 мільйонів 866 тисяч гривень, а внутрішні витрати - 23 мільйони 460 тисяч. Тобто, знову, більшу частину грошей підприємство витратило саме на себе.

Крім того, точно підрахувати виручку "Київтранспарксервісу" важко ще й тому, що кількість машин на парковках, часто в 2-3 рази перевищує кількість заявлених підприємством паркомісць.

 
Це відбувається через те, що паркувальники порушують порядок паркування автомобілів на майданчику. Наприклад, на багатьох київських вулицях із щільним рухом автомобілів передбачається паркувати авто паралельно до проїзної частини (вздовж бордюру), а насправді їх паркують "ялинкою", щоб збільшити кількість паркомісць.

Атракціон небувалої щедрості

Оцінити наскільки ефективно та доцільно витрачаються "Київтранспарксервісом" гроші можна на прикладі закупівлі цим підприємством паркоматів. На сьогодні в Києві встановлено 57 таких автоматів, за які підприємство заплатило майже в 15 разів дорожче(!)

 

Ці пристрої не мають електронного дистанційного керування (наприклад, по мережі Інтернет), вони не видають здачу, вони обладнані простим монохромним дисплеєм та простим купюроприймачем. В них навіть не має блоку фіскальної пам'яті, що дозволяє легко "обнулити" інформацію про продані талони та зібрані гроші, просто висмикнувши шнур живлення з розетки.

За кожен такий паркомат "Київтранспарксервіс" заплатило 9 тисяч євро! Продавцем та постачальникм виступило ТОВ "Київ Сіті Девелопмент", а загальна сума угоди склала 4 мільйони 461 тисячу гривень.

У той час, як представники компанії "Баррел-Україна", яка встановлює паркомати, говорять,   що такий пристрій коштує 700-800 доларів за штуку.

Чому ж так пощастило продавцю - ТОВ "Київ Сіті Девелопмент" так дорого продати паркомати комунальному підприємству?

Як виявилося, засновником цієї компанії є наближений до мера Леоніда Черновецького бізнесмен - Леонід Стричак, якому й раніше вже вдавалося купити за вигідною ціною кілька цікавих підприємств в столиці.

Наприклад, в 2008 році він придбав контрольний пакет Київського заводу електротранспорту. Невдовзі, виробничі потужності заводу були скорочені в кілька разів, а на звільнених площах розпочалося будівництво офісних центрів у Подільському районі міста.

Ну а директором "Київ Сіті Девелопмент" в той час була 27-річна Марина Погібко, яка до призначення на посаду директора "Київ Сіті Девелопменту" працювала віце-президентом "Правекс-банку".

Наразі ж вона очолює Головне кправління Київської міської державної адміністрації з питань економіки та інвестицій, куди була призначена з посади директора цього загадкового ТОВ восени минулого року.

За часи керівництва Погібко, "Київ Сіті Девелопмент" виграло несподівано багато тендерів, які організовувала міська влада.

Зокрема, на організацію дорожнього руху та обладнання київських вулиць електронними табло та керованими дорожніми знаками; на встановлення та заміну світлофорів; на нанесення дорожньої розмітки та монтаж відбійних пристроїв, і так далі. Загальна сума тендерів оцінюється в 40 мільйонів гривень.

Сьогодні Марина Погібко розробляє та подає на затвердження КМДА та Київради плани витрат бюджетних коштів на розвиток міської інфраструктури. Не важко здогадатися, що ТОВ "Київ Сіті Девелопмент", посідає в цих програмах та планах чільне місце.

Однак, найбільше вражає те, що оборудка з придбанням паркоматів була профінансована з міського бюджету. Тобто, кияни заплатили за придбання паркоматів по завищеній в 15 разів ціні із власної кишені.

 

Згідно з даними комплексної перевірки КРУ діяльності київської влади, в 2008 році КП "Київтранспарксервіс" отримало на умовах безповоротної фінансової допомоги 8,4 мільйона гривень. Отже, при тому, що підприємство має мільйонні доходи від основного виду діяльності, київській громаді довелося його ще дотувати.

За отримані гроші "Київтранспарксервіс" закупив за завищеною ціною паркомати та службові автомобілі. При чому, у випадку з автомобілями, підприємство не дорахувалося після проплати 4 автівок.

У зв'язку з усім цим ГО "Комітет Прямої Дії" буде звертатися до правоохоронних органів з вимогою вжити невідкладних заходів щодо порушень закону з боку "Київтранспарксервісу".

За інформацією Комітету Прямої Дії

powered by lun.ua