Паркування в режимі "гоп-стоп"

22.04.2010  18:30 __ Дмитро Гнап, для УП


Паркування  машин в Києві за останні роки стало більше схоже на рекет, ніж на господарську діяльність. Мільйони гривень збираються у незаконний спосіб і зникають у невідомому напрямку. 

Більшість водіїв і гадки не мають, що у паркувальників підстав збирати гроші, майже стільки ж скільки у хуліганів з Троєщини. 

Правоохоронці традиційно для себе дивляться крізь  пальці на безчинства на парковках. Для того, щоб переконатися у незаконності дій комунального підприємства "Київтранспарксервіс" не треба бути професійним юристом. Достатньо вміти читати українською. 

Заробіток на рівному місці 

Місяць тому набрали чинності Правила паркування. Тепер, всі водії та паркувальні служби в Україні мають їм коритися. У 13-му пункті цих правил чорним по білому написано: "Відведені майданчики для паркування позначаються дорожніми знаками та суцільною синьою (блакитною) смугою на проїзній частині і на бордюрі, який відокремлює проїзну частину від пішохідної"

"Відведені майданчики" - це шматок проїзної частини і з 1-го березня він має бути відокремлений двома суцільними синіми смугами, щоб у паркувальника були підстави збирати там гроші. Бо якщо розмітки немає, чим тоді платний шматок вулиці відрізняється від іншого - безкоштовного? 

Тим не менше, 99% паркувальних майданчиків  в Києві не позначені синьою розміткою. Керівництво КП "Київтранспарксервіс", яке є паркувальним монополістом, трагедії з цього не робить. 

- На сьогоднішній день ще не всюди зійшов сніг - каже Микола Євдокімов - заступник директора КП "Київтранспарксервіс" - Про що ми з вами говоримо? Про те що 13-тий пункт кимось не виконується? Він буде виконуватися поступово. 

Розмітка буде наноситися коли буде сприятлива температура на вулиці. Друге. Розмітка, згідно з правилами дорожнього руху, - доповнює дію, а не замінює дорожній знак. Знаки є, таблички є, виконуйте! 

- Якщо ви знаходите причини, щоб не наносити розмітку, то може і водієві варто знайти причини, щоб вам не платити. Ну, наприклад, грошей у людини нема? 

- Якщо у людини немає грошей, їй не треба їхати на машині в центр! - замість свого підлеглого, відповідає директор "Київтранспарксервісу" Олена Поліщук - За великим рахунком, в центрі міста розмітка нанесена. І кожен рік вона буде мати такий вигляд як зараз, тому що вона має здатність за зиму стиратися. А розмітка, справді, тільки доповнює дію знаку. 

У Віктора  Щербакова, заслуженого юриста України, такі аргументи керівників "парксервісу" викликають подив і усмішку. Щербакову вдалося через суд скасувати кілька рішень київської влади, які нахабно утискали права автомобілістів. 

Нещодавно він оскаржив і урядову Постанову № 1342, якою були введені в дію  вже названі Правила паркування. 

- Пане Вікторе, чи має водій сплачувати за парковку, якщо паркувальний майданчик не позначено відповідними знаками чи розміткою? 

- Безумовно - ні. Проте, краще це питання поставити інакше. А чи взагалі  має право паркувальник справляти плату у місці, яке не позначене як паркувальний майданчик? 

Чи може він якось довести, що стягує гроші  в межах свого робочого місця, а не займається самоправством чи шахрайством? Відповідь, як на мене, очевидна. 

- А знаків парковки  хіба не достатньо? 

- З метою запобігання зловживанням при стягненні обов'язкових платежів, на місцевості має бути позначено не тільки межі паркувального майданчика у цілому, а також і конкретне місце для кожного автомобіля та спосіб здійснення ним стоянки. Точний облік кількості місць для паркування є елементом фінансової звітності. 

Керівництво "Київтранспарксервісу" наполегливо переконувало автора, що розмітка є скрізь в центральній частині міста. Ось як вона виглядає, точніше - не виглядає, безпосередньо біля офісу КП "Київтранспарксервіс" на вулиці Леонтовича:

 
На Печерську:
 
Та на Хрещатику: 
 
Ведмежі послуги 

Але, відсутність  розмітки - дрібниця, поруч з іншими порушеннями, які чинить "Київтранспарксервіс". Мало хто з автовласників здогадується за що саме вони платять хлопцям у помаранчевих куртках. Відповідь водій може знайти, якщо уважно прочитає 30-тий пункт Правил паркування: 

"Під час паркування на майданчику для платного паркування користувач сплачує збір за паркування, розмір якого встановлюється органами місцевого самоврядування згідно із законом, а також вартість надання послуг з утримання майданчиків для платного паркування". 

Тобто, водій купуючи талон в центрі міста за 10 гривень, оплачує дві речі: місцевий збір за паркування (17 копійок); послуги з утримання паркувальних майданчиків (9 гривень 83 копійки).

Збір за паркування в розмірі 3% від неоподаткованого мінімуму (51копійка) стягується тільки на спеціально обладнаних паркувальних майданчиках - це ті, які мають окрему територію, шлагбаум та будку охоронця. 

У будь-якому  разі, тільки мізерна частка коштів (2%!), які платять водії, має потрапляти напряму в міську скарбницю в якості податку. Переважна більшість грошей йде в касу "Київтранспарксервісу" і нею оплачуються так звані "послуги з утримання майданчиків". 

Що це за послуги? Водій замовляв їх? Навіщо їх оплачувати, якщо вже оплачено паркувальний збір? 

- Будь-яку послугу, згідно українського законодавства, людина має замовити самостійно, і тільки якщо її влаштовують умови - сплатити, - стверджує адвокат Андрій Нечипоренко відомий своєю участю в резонансних справах по захисту прав громадян. 

Настійливе нав'язування оплати будь-яких послуг можна трактувати як вимагання. А паркувальники з погрозами: "платіть, або заблокуємо!" - фактично цим і займаються. 

Тому водій, в разі якщо парковка відповідає нормам правил, може абсолютно законно сплатити тільки транспортний збір (17 копійок) і відмовитись від нав'язування йому якихось незрозумілих послуг. 

У самому "Київтранспарксервісі" стверджують, що послуги водіям таки надаються. І свої витрати пояснюють так: 

"Наші витрати з надання послуг? - перепитує головний економіст комунального підприємства Андрій Титаренко. - Це нанесення дорожньої розмітки, прибирання майданчиків, заробітна плата паркувальників, спецодяг для них, адміністративні витрати і рентабельність. 

Є ще інвестиційна складова - мобільне паркування, закупівля паркоматів і так далі. Ну ось, власне і все". 

На перелічених  послугах варто зупинитися детальніше, щоб зрозуміти за що беруться гроші. 

Київські  водії мали змогу переконатися у  тому, наскільки якісно паркувальне підприємство ці самі послуги надає. Про відсутність дорожньої розмітки написано вище. А ось так виглядали паркувальні майданчики ще якихось пару тижнів тому: 

 
 

Це при  тому, що прибирання паркувальних майданчиків складає значну частину паркувального тарифу. І гроші ці стягувалися паркувальниками старанно на завалених снігом та кригою парковках. 

 
 
Про те ж, як витрачаються мільйони гривень на закупівлю паркоматів і хто на цьому справді заробляє - читайте незабаром у одній з наступних частин розслідування. 

Ну а  як живеться самим паркувальникам і  як їх насправді утримує КП "Київтранспарксервіс", розповів один із них. Андрій працює на парковці в центрі міста майже два роки і просить змінити його ім'я, оскільки всерйоз побоюється, що начальство може покарати його за відвертість. 

Каже, що хоч і має живу копійку щодня, робота паркувальника йому вже поперек горла. 

- Ваше начальство каже, що частина плати за парковку йде на зарплату паркувальникам. Скільки ви заробляєте? 

- Раніше  нам обіцяли платити 3500 гривень, але останній рік платять лише по 400 гривень на місяць. Та й ті - часто затримують. 

- А скільки у  вас тут на майданчику паркомісць? 

- У нас нема такого поняття. Є поняття точка і план. Я приїхав на точку. За день маю зробити план. Це 700 гривень, тобто треба 70 талонів продати по 10 гривень. Ти ж бачиш - у нас тут розмітки немає, знаків немає. Я кажу начальству: поставте знак, намалюйте розмітку: так легше працювати буде. 

Мені  кажуть: "Без тебе розберемось". Люди злі, багато хто платити відмовляється. Кажуть: "А де знак? Де розмітка?". І я їх розумію - я б і сам не платив. Наше начальство шукає лохів - нас. Щоб ми шукали інших лохів - вас. 

Хочеш не хочеш, план маєш зробити. Бригадира - не цікавить де ти ці гроші візьмеш, але план за день маєш зробити. Я йому якось дзвоню, кажу, так і так: у нас тут міліція, все перекрила, машинам заїжджати не дають, а він мені: твої проблеми, гроші маєш здати. Хоч свої докладай. 

- І часто доводилось докладати? 

- Було пару разів. Можна, звісно, попроситися на кращу точку. Знаєш є такі, де в день виручка тисяча - півтори тисячі гривень. Але щоб на неї тебе поставили, треба щось бригадиру на лапу дати і потім кожної зміни щось відраховувати. 

- Чому взимку більшість парковок майже не прибиралася від снігу, при цьому гроші паркувальники вимагали?

- Я й сам дивуюсь. Наша бригада - 40 паркувальників, щодня здає більше двадцяти тисяч гривень. Я тільки один начальству в місяць приношу 20 тисяч гривень живої виручки, а вони не можуть почистити парковку. 

Або щоб  мені зарплату заплатити хоча б тисячу-півтори. Взимку снігу було багато, мені бригадир каже: "Прибери!". А як? Лопатою його не перекидаєш. У нас тут їздив трактор з ЖЕКу, так я трактористу своїх 300 гривень дав, так він ото чистив сніг. 

- А паркувальники беруть собі гроші?

- Ну звісно, беруть. 

- Скільки?

- Та хто скільки, у кого яка точка. У мене десь 200 гривень в день виходить. Ну а що мені робити? Ти ж бачиш - зарплата 400 гривень, витрат вони ніяких не несуть, а план вимагають. Так ми як даішники в анекдоті: тобі куртку та кепку дали, далі - крутись як хочеш. 

Сказане Андрієм, підтверджують й інші паркувальники, з якими вдалося поговорити. 

Висновок, напрошується красномовний: законних підстав для збирання грошей на парковках немає, зібрані кошти не йдуть ні на відновлення розмітки, ні на розчистку майданчиків, зарплата паркувальникам сплачується по-мінімуму. Хтось непогано заробляє на такій "оптимізації" витрат. 

Секретами паркувальної "кухні" погодився поділитися Олег. Прізвище просить не називати - він раніше працював в "Київтранспарксервісі" паркувальником, там його всі знають. Згодом дослужився до головного спеціаліста по організації паркувальних майданчиків, розповідає чому на багатьох парковках немає знаків і розмітки. 

- Та у них просто немає погоджень із ДАІ! Бо багато нинішніх парковок знаходяться в межах зон заборонених для розміщення стоянок транспорту - це заважає дорожньому руху, складає небезпеку. 

Подивись на південному залізничному вокзалі - на підземний паркінг не потрапиш. Дві гостьові стоянки біля церкви якісь ділки взяли під контроль - деруть шалені гроші за парковку, хоча за проектом вони мали б бути безкоштовні. 

А перед вокзалом влаштували парковку прямо на проїзній частині - збирають платню, ще й блокувальники там працюють. 

А те, що ця парковка заважає їздити тролейбусу, ввечері через неї там пробки постійні - то всім байдуже. 

До речі, через відсутність дозволів ДАІ, "Київтранспарксервіс" придумав в центрі міста таку штуку для ідіотів, як "суцільна зона паркування". Ну це взагалі цирк! Як братва в 90-тих! Хапнули шматок міста і всі тепер їм мають данину платити. Куди тільки міліція дивиться? 

- Так" суцільна зона  паркування" в центрі незаконна? 

- Ну звісно! Той хто хоч місяць працював в паркувальному бізнесі  тобі скаже, як це важко, створити парковку по закону: треба окреслити її межі, прорахувати  напрямки руху, погодити проект в ДАІ, отримати ще купу дозволів та узгоджень. І це лише по невеличкому клаптику вулиці! 

А вони просто олівцем по карті Києва провели і кажуть: все, в цій частині міста всюди паркуйтеся за гроші! Так не можна! Так не робиться по закону! Спитай хоч в міліції, хоч в юристів. Але хіба цим людям до закону? Стільки бабла пливе до рук! 

Питаю у юриста Віктора Щербакова, що він думає про "суцільну зону паркування". Той відповідає: "Мені, як юристу, така правова категорія є невідомою. Коментувати нісенітницю - прерогатива іноприбульців". 

Олег, замовляє ще чайник зеленого чаю. Розмова про таємниці бізнесу "Київтранспарксервісу" обіцяє бути довгою. 

Дмитро Гнап, для УП

powered by lun.ua