Прибирання за собаками: як очистити місто і поповнити бюджет

17.05.2016  09:34 __ Володимир Прокопів

Європа починається з малого. Виконання закону та повага до оточуючих – основи, на яких тримаються європейські стандарти.

Їх не можуть нам привезти тамтешні дипломати чи представники еліт. Це не товар, його не купиш. Ми зобов'язані над цим працювати самі. Змінювати ментальність, вставлення до себе та до інших. І пам’ятати: свобода одного закінчується там, де починається свобода іншого.

Елементарний приклад, на який хочу звернути увагу в даному контексті, – собаки та їх господарі. Днями петиція щодо введення обов'язкової системи штрафів за неприбирання собачих екскрементів на вулицях столиці набрала більше 10 тисяч голосів.

Не випадково киян так турбує ця проблема. За статистикою із 12 мільйонів українців, які утримують собак, прибирають за ними на вулицях менше 1%!

Кияни вимагають штрафувати тих, хто не прибирає за своїми собаками на вулиці 

На загальнодержавному рівні маємо закон "Про захист тварин від жорстокого поводження".

Там не має жодного пункту, який би стосувався обов'язкового прибирання за домашніми тваринами після вигулу на вулицях і в парках міста.

Повноваження щодо правил утримання братів наших менших встановлюються органами місцевого самоврядування. Наразі у столиці діє рішення від 25 жовтня 2007 року №1079/3912 "Про врегулювання питань утримання та поводження з собаками і котами в Києві". 

Тут йдеться про те, що господарі зобов'язані прибирати за своїми тваринами в під'їздах багатоквартирних будинків, на сходах, у ліфтах та інших місцях загального користування.

Але про прибирання за ними в зелених зонах – ні слова. Це треба виправляти.

Бо справа не лише у прибиранні за собаками.

Майже щодня з’являється інформація про дитячі травми, отримані в результаті не дотримання елементарних правил поводження зі своєю твариною у громадських місцях.

 Ініціативні громадяни почали залишати пакетики для собачих екскрементів у  парках і скверах Києва. Однак поки їх частіше беруть як сувенір, ніж використовують за призначенням. Фото з facebook спільноти "Наш Киев"  

Бо в цьому ж рішенні йде мова, що особа яка супроводжує собаку зобов'язана здійснювати вигул без повідка лише в місцях та зонах для вигулу тварин, які позначені відповідними знаками або надписами. 

До них не відносяться парки, сквери,  місця відпочинку, гральні майданчики для дітей або тротуари та пішоході зони. 

У мене особисто двоє дітей і я не хочу, щоб вони страждали від того, що дорослі не навчилися писати та виконувати закони. 

Спроби вирішити проблему, бодай прибирання за собаками були.

У 2013 році в парламент вносили законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно посилення відповідальності за порушення вимог щодо поводження з відходами". 

Він передбачав штраф від 340 до 1360 гивень за неприбирання за своєю домашньою твариною. Відповідні зміни передбачалося внести і в ст.145 Кодексу про адміністративні порушення. Але законопроект відкликали.

Штраф за неприбрані екскременти пса в Америці. Фото silahvosta.livejournal.com 

Натомість у світі до проблеми прибирання екскрементів тварин застосовують комплексний підхід. Культурно-просвітницький – за допомогою соціальної реклами, і законодавчий – тобто, штрафна система. 

Наприклад, у Нью-Йорку штраф за не прибирання до 500 доларів, у Великобританії це 50-100 євро, а в Італії, якщо власник тварини забуде вдома спеціальний інвентар для прибирання відходів, то його змусять заплатити 100 євро

Шведська принцеса Мадлен прибирає за своїм песиком на вулиці Нью-Йорка. Фото Misha Gulko     

В Іспанії свій метод – "захмарних" штрафів: наприклад, в Барселоні і Мадриді господарі, які не прибирають екскременти за своєю твариною, змушені будуть заплатити близько 1500 євро. 

Дещо інший підхід використовується вже кілька років у Берліні. Там некомерційна організація "Місто і собака" постачає до міських парків автомати з пакетами для екскрементів. Тільки уявіть, в одній з найчистіших країн світу – Швейцарії – такі автомати встановили ще 30 років тому! 

Думаю досвід розвинутих країн треба запозичити. Варто починати із внесення змін до Адміністративного кодексу України. Це виключна компетенція парламенту. 

Киян привчають прибирати за собаками. У міських парках встановлюю "зоокомплекси", або просто роздають пакетики для прибирання екскрементів. Фото з facebook ЗООКомплекс

 

А оскільки у народних депутатів руки до цього не доходять, місцева влада у рамках децентралізації має отримати повноваження встановлювати розмір штрафів за адміністративні правопорушення. Впевнений, у такий спосіб зможемо ще й поповнювати місцевий бюджет.

У разі внесення змін, що стосуються норм порушення вимог щодо прибирання екскрементів тварин їх власниками або особами, що їх супроводжують, до попередніх рішень Київської міської ради, працівники структурних підрозділів Київської міської державної адміністрації зможуть складати протоколи про адміністративні правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Штраф від 340 до 1360 гривень.

Чимало громадян вчаться змінювати звички і прибирати за своїми тваринами. Однак дуже часто містянам доводиться миритися з таким.   Фото mama.md.

Тут маю на увазі не лише недотримання норм поводження з домашніми тваринами. 

Нецензурна лайка, порушення вимог пожежної безпеки, куріння у заборонених місцях, нехтування правилами тиші, вживання алкоголю в громадських місцях – це не повний список того, що згідно з буквою закону ображає людську гідність і громадську мораль. 

Нам, людям які обрали європейський шлях розвитку, потрібно вчитися нести відповідальність перш за все за себе. Лише у такий спосіб зможемо перетворити українські міста на безпечне та комфортне місце перебування для кожного. 

 

Володимир Прокопів, секретар Київради

powered by lun.ua