Кому АТО, а кому ділянка в лісі

01.01.2015  09:40 __ Зінаїда Куценко

26 грудня на сесії Київради депутати затвердили своє ж рішення про виділення 10,7 га землі киянам-учасникам АТО під будівництво. У знаменитому лісі в селі Биківня.

За прийняття такого рішення депутати проголосували ще 13 листопада, а ось вже затверджений документ можна розцінювати як передноворічний подарунок киянам-учасникам АТО та їхнім сім‘ям.

Як і кожен подарунок, зовні він виглядає привабливо, питання лиш в тому, що знаходиться всередині, коли одна за одною знімаються яскраві обгортки.

Повністю рішення, яке затвердили депутати Київради, сформульовано так: "Про надання комунальному підприємству з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення "Спецжитлофонд" земельних ділянок для житлового будівництва (малоповерхового – до 4-х наземних поверхів) для учасників АТО (поранених і членів родин, в яких учасники антитерористичної операції загинули при проведенні АТО) та для соціально-побутового будівництва в с. Биківня у Деснянському районі м. Києва".

Отже комунальному підприємству "Спецжитлофонд" у постійне користування передано ділянки землі у биківнянському лісі, призначені… для киян-учасників АТО. Саме так випливає з пункту "2" цього рішення.

Земельні ділянки знаходяться у заповідному Биківнянському лісі. Відомо, що за Генпланом розвитку міста Києва-2020 на місці цього лісу має знаходитися ліс і тільки ліс.

І як із цим бути? Зайве говорити, що протести екологів цілком справедливі. Не тому, що вони проти виділення землі учасникам АТО, а тому, що вони проти нищення лісу.

Як відомо, щоб "Спецжитлофонд" мав право вести будівництво у заповідній лісовій зоні, жодних коректив до Генплану розвитку столиці не вносилося. Інакше один із пунктів рішення про надання землі учасникам АТО може повністю перекреслити саме рішення.

Ідеться про пункт "4", в якому говориться: "Попередити землекористувача, що використання землі не за цільовим призначенням тягне за собою припинення права користування нею відповідно до вимог статей 141, 143 Земельного кодексу України".

Все правильно написано, як і має бути в подібних документах. Але ж розберемося, про що говориться у цих статтях.

Отже, у статті 141 ЗКУ йдеться про підстави припинення права користування земельною ділянкою. І, зокрема, в пункті "г" говориться, що такою підставою є "використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам".

Це наче спеціально для даного випадку передбачено. Адже вирубувати дерева і  будувати там, де за всіма нормами, правилами і генпланами має бути ліс, однозначно суперечить екологічним вимогам.

Отож, будь-яка екологічна організація, будь-який громадянин подасть до суду на протизаконне рішення Київради і доведе свою правоту. І знову ж таки, не тому, що вони проти надання землі учасникам АТО та їхнім сім‘ям. Вони проти  винищення лісів узагалі і за збереження екологічного балансу, зелених легенів Києва, які, до речі, потрібні усім. 

По-друге, у рішенні Київради мало би бути чітко прописано, коли компанія-забудовник повинна розпочати будівництво і коли його завершити. Тобто, учасники АТО мають знати, коли вони зможуть оформити право власності на землю, на якій стоятимуть їхні будинки, і на прилеглі ділянки.

Адже доки "Спецжитлофонд" не збудує, вони не зможуть оформити цю землю у власність. Бо, як зазначено пунктом "2" рішення Київради, "Спецжитлофонду" передано ділянки землі, призначені для киян-учасників АТО у постійне користування.

Враховуючи хронічну відсутність грошей у київському бюджеті, це будівництво може розтягнутися на багато-багато років. Відповідно і оформлення правом власності можуть займатися вже внуки сьогоднішніх учасників АТО.

Важливо, щоб сама процедура отримання житла у власність теж була чітко прописана. Разом із тим, вона має бути спрощеною і захищеною від чиновницьких маніпуляцій. У рішенні також мало б бути конкретно закріплено, хто і яка компанія-підрядник прокладатиме комунікації.

По-третє, що дуже важливо, - визначити перелік тих людей, які підпадають під статус, передбачений рішенням. Адже не секрет, що завжди будуть і ті, хто "примазується" до статусу.

Так, як це було свого часу із чорнобильцями. Ті, хто вмів "покрутитись", вже давно отримали квартири, а хто притримувася рішень і чекав їх виконання, так і живуть в малосімейних гуртожитках по три покоління в одній кімнаті.

Щоб переконатися, як це може статися, достатньо поїхати на вулицю Вербицького в Дарницькому районі, де в малосімейних гуртожитках живуть чорнобильці. А багато з них так і не дожили.... Тому, щоб не стали й учасники АТО в таку довжелезну чергу, потрібно вимагати чітких термінів щодо будівництва житла.

Розумно б було прийняти рішення про надання учасникам АТО  квартир на первинному ринку. Їм житло потрібне вже зараз, а не потім, невідомо коли.

І ліс був би збережений для їхніх дітей і онуків, і вони б уже ближчим часом відчули реальну подяку від держави.

 

Зінаїда Куценко, журналіст

powered by lun.ua