Бучанська міська рада: депутати прогулюють і не пишуть запитів

08.10.2015  09:00 __ Ірина Федорів


Аби громада Бучі зробила у жовтні свідомий вибір, Громадський рух ЧЕСНО проаналізував роботу кожного депутата від початку каденції до 1 березня 2015 року. Саме у цей день в усіх областях України стартувала кампанія "Чесна весна – відповідальна  осінь".

За законом, якщо депутат пропустив понад 50% засідань протягом повного року каденції, його можна позбавити мандату (ст. 37, ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад").

Кожен депутат розуміє: прогули або неякісна робота можуть безпосередньо вплинути на дальшу політичну кар’єру і результати осінніх місцевих виборів, а також на ставлення громади до її представника.

Ось ті депутати, які стали кандидатами на відкликання

Клікніть, щоб збільшити 

Депутат Дмитро Антипов, який балотувався від УДАРу, а потім поповнив лави фракції Партії регіонів, опинився серед тих, хто прогуляв більше 50% засідань сесій у 2014 році і є кандидатом на відкликання.

"Не знаю.. Перший раз таке чую. Сьогодні який рік? 2015-й? У 14-му році мене не було 2 чи 3 сесії. Ну… Я не знаю, у мене є підтвердження про те, що я був на всіх сесіях окрім двох сесій. Є громадська організація, яка перевіряла, якій дали відповідь.. То шо дав там Олексюк (секретар ради – при авт.). Я не знаю, шо він дав. Це у Олексюка питайте, що він дав. А мені якби Олексюк не "понятіє", - розповідає Антипов.

Ось дані, які надала Бучанська міська рада, і тут чітко видно, що Антипов був відсутній на 8 з 15 сесій.

 

"Ви мені скажіть, на яких сесіях я не був – і я вам скажу: був я на тих сесіях чи не був. Позачергові сесії, вони не рахуються! Тому що позачергові сесії – це ті, які викликаються в той день, це не повідомляється за 10 днів, як має бути. Ну, якщо я сьогодні на роботі, на офіційній, на державній, мені треба писати заяву, щоб мені дали або за свій рахунок, або я якби це взяв... Розумієте? Я ж, розумієте, депутат і плюс іще я працюю. Я не можу взяти й поїхати з роботи і поїхати на сесії, тому що мене перевіряють, я є чи нема", - пояснює депутат, чому не встигає бувати на сесіях ради.

Антипов, який не може належним чином відвідувати сесії у відносно маленькому місті Буча, вирішив на цих виборах посилити своє навантаження:

"Я буду йти в область. В обласну раду Київської області".

Варто зазначити, що Антипов був з-поміж депутатів, що з опозиції перейшли до фракції Партії регіонів.

 

Усі вони вийшли з лав фракції ПР лише після втечі Януковича. Від кого балотуватиметься кандидат на відкликання Антипов зараз – він приховує:

"Ну, ви ж розумієте, конкуренти скрізь, всі ж дивляться, хто куди йде, розумієте. Я був в УДАРі, а УДАР, ви ж розумієте, всі за Солідарність, на сьогоднішній день без права вільного вибору. Зараз же ж можна іти й не обов’язково вступати в партію, а можна йти від партії, не обов’язково заяву писати в партію, щоб партія тебе прийняла".

Депутат Антипов вважає, що відкликати когось із ради, якщо вже обрали, - то нереально:

"У нас же імперативний мандат. Уже був прецедент з відкликання депутата в Ірпені, Тішина. І що з того вийшло? Нічого. Він поновився через суд".

Варто зазначити, що у Тернополі депутатів таки вдалося відкликати.

Депутатка Лілія Долганова, яка висувалась у списку Партії регіонів, стала кандидаткою на відкликання у 2014 році. Вона пропустила у цей рік понад 50 % і засідань сесій, і засідань комісій.

Депутати кажуть, що Долганова навіть не мешканка Бучі і не жила в місті на момент обрання, а зараз взагалі – за кордоном.

 

Варто зазначити, що родина Долганових – це вже депутатська династія. Син Долганової – чинний депутат Київської облради. Він, згідно з моніторингом ЧЕСНО, пропускав кілька років поспіль по 100% сесій.

Депутати пропускають засідання не лише сесій, а й комісій. Так трикратним кандидатом на відкликання, згідно із офіційною відповіддю на запит Руху ЧЕСНО,  виявився Максим Михайлов, який у 2010 році балотувався від УДАРу, а потім перейшов до лав Партії регіонів.

Він пропустив понад 50 % засідань комісій у 2012-2014 роках.

 

А ось прогули за 2013 рік:

 

У 2014 році Михайлов прогуляв 6 із 9 засідань комісій:

 

"Эти конкретные цифры не соответствуют действительности тем, которые мне выдала непосредственно миська рада, когда я пришел и на свое депутатское обращение получил ответ. Мои юристы ограничили меня в комментариях по этому вопросу. А в суде услышите все ответы на вопросы по поводу пропусков комиссий, сессий, внеочередных сессий, внеочередных комиссий, полностью. С юридической точки зрения там будет все выверено," - відповідає депутат Михайлов.

Із Партії регіонів, до слова, кандидат на відкликання Михайлов, як і більшість його колег у Бучі, вийшов лише після втечі Віктора Янукович з країни, про що повідомляє офіційний сайт Бучанської ради.

Депутатка Алла Карпенко, яка обиралась у 2010 році від Християнсько-демократичного союзу і теж перейшла потім до фракції Партії регіонів, також є прогульницею.

Карпенко переконує, що на всі засідання комісії ходила справно, а якщо й не була, то пропускала "виключно з поважних причин".  

"Можете прийти в раді і подивитись, коли я була на комісіях, а коли не була. Якщо в мене прогули, то я хворіла. Навіть депутати Верховної Ради не завжди бувають на сесіях, хоча вони отримують зарплату, а ми працюємо на громадських засадах".

Варто зазначити, що закон не передбачає поважних причин для відсутності депутата на сесіях чи комісіях ради. Якщо депутат, який сам добровільно зголосився працювати на громадських засадах, пропустив понад 50 % засідань – його можна відкликати як неефективного.

Саме тому Карпенко потрапляє до списку кандидатів на відкликання. Вона пропустила понад 50 % засідань своєї комісії у 2013 році. І все одно депутатка планує на цих виборах балотуватися від "Солідарності".

 

Окрім кандидатів на відкликання, ЧЕСНО також аналізує відвідуваність загалом за 4,5 роки каденції. Ті, хто пропустив 25 і більше відсотків засідань сесій або комісій потрапляють до прогульників.

Цей критерій дозволяє побачити тих депутатів, які системно не відвідують належним чином засідання. 

Клікніть, щоб збільшити 

Прогульник Андрій Чечило висувався у 2010 році від "Батьківщини". Депутат спершу і не пригадує, як прогулював засідання сесій:

"Не знаю. Не готовий вам зараз сказати. А коли я не був? На яких засіданнях? Ви задаєте некоректні питання. Я вам можу дати відповідь тоді, коли я подивлюсь по сесіях, коли я був. Як я можу за рік розуміти, коли я був, коли не був?"

Депутат не потрапив до списку кандидатів на виліт, але в 2013 році лише присутність на 1 сесії врятувала його від того, щоб він потрапив у кандидати на відкликання.

 

Потім місцевий обранець знаходить одразу ж пояснення своєї відсутності:

"Ну, значить були поважні причини в мене. Я вчився в Національній академії державного управління у Харкові".

Стосовно того, чи планує Чечило балотуватися, сказав, що ще не прийняв рішення.

"А навіщо вам ця інформація? Це моє особисте право. Я прийму його для себе, де і коли буду балотуватися," – каже депутат Чечило.

Він хвилювався, чи не готує ЧЕСНО проти нього якоїсь провокації, але наприкінці розмови все ж зізнався, що балотуватиметься від Блоку Петра Порошенка.

Через кілька днів після того, як депутат зізнався, що йтиме від БПП у соцмережі з’явилося повідомлення, що він змінив орієнтацію – і іде вже від "Опозиційного блоку".

 

Запостила фото депутата у соцмережі Юлія Кульчицька – пастор церкви Посольства Божого (Сандея Аделаджі), яка нібито організувала, за даними місцевих а активістів, поїздки на анти майдан.

Зараз Кульчицька очолює в Ірпені "Опоблок".

Депутатка та журналістка Світлана Остапа, яка у 2010 році висувалась від ПОРИ, пропустила дещо більше 25% сесій за 4,5 роки депутатської роботи.

Вона пояснює пропуски засідань тим, що її вчасно не повідомляли про сесії.

"Я намагалася відвідувати всі сесії. Чергові практично всі, а на позачергові, на жаль, не завжди вдавалося потрапити. Оскільки у мене, як у журналіста, день розписаний наперед, а про сесію, як правило повідомляли день в день, то я не могла змінити свій графік. Чергові ж сесії, так само як і засідання постійної депутатської комісії, секретарем якої я є, завжди відбуваються за графіком, і я їх практично не пропускала," - зазначає Остапа.

Дійсно, депутатка за результатами моніторингу комісій у прогульники не потрапила. Тут варто зазначити, що позачергові сесії можуть скликатися для того, щоб протягнути поза увагою громади і частини депутатського корпусу скандальні питання. Так було і коли приймали генплан Бучі.

Депутатка Остапа наголошує, що у раді є такі депутати, які можуть практично завжди приходити, але вони за всю каденцію жодне питання до розгляду не подали:

"Важливо не просто ходили на сесії, а готувалися до них, вивчали проекти документів, виступали з того чи іншого питання. На жаль, у нас є деякі депутати, які протягом 5 років не виступили жодного разу. Я вважаю, що для представницького органу це неприпустимо".

Зараз журналістка балотується від Бучі до облради від БПП.

Списочник Михайло Федорченко, який зайшов у раду у вересні 2012 року, також потрапив до списку прогульників.

За три роки каденції депутат прогуляв більше 25% засідань сесій та комісій. З 37-ми сесій депутат пропустив 13.

 

Депутат входить до комісії транспорту та зв’язку, яку очолює Олександр Таможній.

"Мені краще побачити ці цифри, але я впевнений, що це помилка. Я дуже сумлінно до цього відношуся. У мене пропущених сесій за всю каденцію кілька. А по комісіям я вам скажу відверто – я приїхав на комісію, а у нас було двоє людей на комісії, а для комісії треба кворум. То як рахувати, мене не було чи я був, як ви вважаєте? Але це було останній раз в четвер. Для комісії нам потрібно три людини, щоб комісія відбулась. Там є причини. я правда відношуся до всього цього достатньо сумлінно. Тому, можливо, якісь і хвороби і все таке… Є  довідки, якісь там командировки", - пояснив Федорченко.

"Хочете я вам розкажу, як воно відбувається. Сесія, коли вона в плані – кожний четвертий четвер у нас сесія, і я планую все таки. А якщо це була позачергова сесія, то інформація про неї з’явилася за кілька годин до сесії. Ви розумієте, що такі питання вони самі по собі є важкими. На комісії ми в принципі домовляємось один з одним, комісія ж не така й велика. Ми домовляємося, хто буде точно, а хто прикладе всіх зусиль. А щодо сесій мені казали, що я раз чи два розписувався не в своїй строчці", - додав він.

У 2014 році депутат Федорченко пропустив 3 з 7 засідань комісії. Тобто його врятувала присутність лише на одному засіданні комісії від потрапляння у кандидати на відкликання.

На питання чи буде Федорченко ще балотуватись, сказав, що не збирається.

Журналісти поцікавилися, чи Федорченко взагалі планує полишити політику.

"Я вважаю, що робота в місцевих, обласних радах – це не політика, це щось інше", - говорить Федорченко.

Інший прогульник Володимир Михайлюк, який пропустив більше чверті сесійних засідань не вважає, що 25% пропусків – це для нього забагато:

"Ну, не завжди є можливість прийти. Я вже не пам’ятаю, чому саме. По роботі, може, щось не получається. Може, відсутній в місті. Міська рада нас про засідання попереджає, так. Ну не знаю, скласти мандат – така думка до мене не приходила, я не вважаю, що 25% - це багато. У наступне скликання ради йти не планую: не маю бажання, просто не маю бажання. Я вважаю, що єсть більш достойні люди, які будуть представляти громаду, більш на високому рівні", - пояснює депутат.

Дмитро Корж, депутат-мажоритарник, який зайшов у владу в 2014 році, теж потрапив до списку прогульників ради.

За невеликий час депутатства Корж прогуляв більше 25% засідань комісії з питань охорони здоров’я, соцзахисту, екології та проблем Чорнобильської катастрофи.

Він пояснює це тим, що Бучанська рада перетворилася на будівельний офіс міського голови Бучі Анатолія Федорука:

"Робота з людьми більш важлива, ніж в депутатській комісії. Бо теперішня БМР працює, як офіс будівельної компанії Федорука".

На питання, чи збирається балотуватися знову, депутат відповів ствердно:

"Так, на вибори балотуватимусь від Партії "Захисників Вітчизни".

 

Громадський рух ЧЕСНО звернувся до політичних партій із вимогою не кандидувати тих депутатів, які потрапили до списку прогульників – пропустили понад 25 % засідань сесій або комісій.

Варто зазначити, що сусідня Ірпінська міська рада вже кілька місяців не надає взагалі дані про відвідуваність депутатів ради, ані на запит Громадського руху ЧЕСНО, ані на прохання громадських активістів.

"Це єдина міська рада, яка зараз не надає нам доступ до суспільно важливої інформації, і відповідно ми не можемо проінформувати громаду про те, як працювали депутати. На це мав би вплинути міський голова Володимир Карплюк", - наголошує Андрій Клуглашов, координатор громадського руху ЧЕСНО.

Громадський рух ЧЕСНО – це ініціатива, започаткована представниками 12 громадських організацій у 2011 році. Символом руху став часник – засіб дезінфекції та боротьби з "нечистою силою" у політиці. Рух не підтримує жодного політика чи політичну силу.

Мета діяльності руху – забезпечення прозорої та доброчесної влади, запровадження нових європейських стандартів в українській політиці.

Ірина Федорів, координатор  регіональної мережі Громадського руху ЧЕСНО

powered by lun.ua