У Києві зафіксовано 28 випадків бореліозу після укусу кліщаФото joinfo.ua

За 4 місяці 2016 року у Києві зареєстровано 28 випадків хвороби Лайма (бореліозу), переносниками якого є іксодові кліщі. Це на 30% більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Про це "Українській правді. Київ" повідомили у "Київському міському лабораторному центрі Держсанепідслужби України". 

Відзначається, що за 4 місяці до лабораторії особливо небезпечних інфекцій СЕС доставили 108 кліщів, які були зняті з людей.

"Дослідженню підлягало 83 екземпляри. За результатами лабораторних досліджень борелії (збудник бореліозу) були виявлені в 15 екземплярах", - відзначили у лабораторному центрі.

За аналогічний період 2015 року було доставлено 48 екземплярів іксодових кліщів, знятих з людей, дослідженню підлягало 32 екземпляри. Тоді борелії виявили у 7 екземплярах.

Водночас у лабораторному центрі наголосили, що виявлення борелій в кліщах не є діагнозом та потребує консультації та спостереження у лікаря закладу охорони здоров’я.

За 2015 рік у столиці було зареєстровано 782 хворих на хворобу Лайма.

"Показники захворюваності на хворобу Лайма в Києві мають тенденцію до зростання та є вищими, ніж в цілому по Україні. Питома вага кількості випадків, що були зареєстровані у  Києві від загальної кількості по Україні, становила 22,9 %", - наголосили у лабораторному центрі.

Випадків кліщового вірусного енцефаліту у Києві у 2015 році та за 4 місяців 2016 року не зареєстровано.

Чим небезпечні кліщі?

Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин.

На території Києва серед людей кліщі переносять хворобу Лайма (Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий енцефаліт), в умовах України – ще й кліщовий енцефаліт, туляремію тощо.

Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Кровосмоктання кліща може тривати до 12 діб. Напившись крові людини або тварини кліщ відпадає самостійно для відкладання яєць в ґрунт.

Коли варто боятися кліщів?

У Києві сезонна активність кліщів спостерігається щорічно з березня по листопад. Вона має два виражених піки активності: у квітні-травні та серпні-вересні.  

На людину кліщі можуть нападати у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Як правило, їх менше в суху жарку погоду і більше в прохолодну, похмуру.

Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах.

Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Фото nebolet.com

Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, пахвами, в паховій області.

Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах.

Коли є небезпека зараження хворобою Лайма?

Ризик зараження на хворобу Лайма залежить від тривалості присмоктування кліща. Упродовж доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду від 1 до 60 діб, найчастіше – 14 діб.

Першим специфічним проявом хвороби Лайма є поява на шкірі мігруючої кільцеподібної еритеми червоно-рожевого кольору 5-6 cм в діаметрі.

Частіше всього еритема (почервоніння) з’являється на місці присмоктування кліща. У процесі свого розвитку еритема поступово в центрі блідне, зона почервоніння переміщується до периферії, іноді до 50 см.

Часто разом з еритемою у людини з’являється гарячка, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і млявість.

Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності.

На що перевіряють кліщів у Києві?

У лабораторії особливо небезпечних інфекцій Державної установи "Київський міський лабораторний центр Держсанепідслужби України" проводяться лабораторні дослідження кліщів, які зняті з людей, на наявність борелій – збудників іксодового кліщового бореліозу.

Дослідженню підлягають лише статевозрілі, живі та непошкоджені кліщі, які зняті з людей.

Фото mama66.ru

Критерієм відбору кліщів для дослідження є також кількість крові в тілі кліща, що залежить від термінів перебування на тілі людини. Кліщі для дослідження приймаються лише за направленнями лікарів закладів охорони здоров’я столиці.

Як вберегтися від кліщів?

Першочергове значення в профілактиці хвороб, що передаються через укус кліща, мають заходи особистого захисту від нападу кліщів.

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:

- одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором;

- проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;

- звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;

- вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;

- якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.

- використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції.

Що робити, якщо до тіла присмоктався кліщ?

Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, його слід зняти якомога швидше. У кожному районі Києва цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу і нададуть відповідні рекомендації.

 

Усім особам, що підпали під напад кліща, рекомендується проводити щоденно термометрію упродовж 2 тижнів і слідкувати за самопочуттям.

У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу звертатись до лікаря-інфекціоніста.

Українська правда. Київ

powered by lun.ua
    НАЙГОЛОВНІШЕ