Як обиратимуть директорів шкіл та дитсадків?

22.06.2017  13:51 __ Ганна Старостенко

Три роки тому Київ став першим містом, де впровадили відкритий конкурсний відбір на заміщення вакантних посад керівників шкіл і садочків. 

Цей пілотний проект було визнано успішним на рівні держави, і досвід столиці взяли на озброєння інші міста України.

20 червня Київрада зробила важливий крок – затвердила чіткий послідовний, прозорий порядок проведення конкурсного відбору директорів шкіл і садочків, який уже матиме не рекомендаційний, а обов’язковий характер.

Відбір здійснюватиметься із залученням представників Київради, об’єднань батьків, педагогічних колективів і районних держадміністрацій.

Це дозволить нам обрати і призначити директорами закладів не просто хороших фахівців, педагогів, а й високопрофесійних менеджерів.

Відбір претендентів: психологічний тренінг і презентація розвитку закладу

Щоб розглянути зміни до затвердженого порядку і зрозуміти очікувані позитивні зміни, варто нагадати попередній варіант відбору і затвердження претендентів.

Кандидати мали подати пакет документів до Департаменту освіти і науки, молоді та спорту.

Після цього пройти 3 етапи конкурсу: психологічний аналіз і тренінг для претендентів; ознайомлення з навчальними закладами, педагогічними колективами та батьківською громадою; презентація комісії власного бачення розвитку навчального закладу.

Для ухвалення рішення про рекомендацію претендентів на посади директорів навчальних закладів комісія в результаті мала – есе на три сторінки; заповнені форми про роботу претендента у навчальному закладі; оцінку презентації претендента на третьому етапі.

Після цього конкурсна комісія в складі представників Київради, педагогічного колективу закладу, громадського об’єднання батьків, громадських об’єднань керівників навчальних закладів, представників райдержадміністрацій більшістю голосів приймали рішення.

Далі – Департамент освіти, науки, молоді та спорту за поданням голів районних державних адміністрацій призначав або не призначав керівників навчальних закладів.

Новий порядок призначення кандидатів

Проголосований і затверджений 20 червня новий порядок відбору і призначення кандидатів має низку відмінностей.

У першу чергу збільшується роль Київради як представника київської громади і  засновника наших закладів освіти. Зокрема, до складу конкурсної комісії додатково введено представників КМР, яких обирають на підставі рішення профільної постійної комісії з питань освіти і науки, молоді та спорту. Адже до їх функціональних обов’язків належить питання діяльності закладів освіти і науки. 

Також прописано чіткі строки і критерії, за якими рішення мають бути прийняті, або подані пропозиції та зауваження.

Новий порядок визначення переможця  конкурсного відбору виглядає наступним чином: 

1. Конкурсна комісія упродовж 2 робочих днів після завершення вивчення поданих претендентами документів, результатів тестування та публічного захисту перспективного плану розвитку закладу надає результати претендентам, Департаменту освіти, головам РДА, постійній комісії КМР.

2. Голова відповідної райдержадміністрації упродовж 5 днів надає зауваження або пропозиції щодо кандидатури на заміщення вакантної посади за результатами конкурсу.

Київрада шляхом прийняття висновку профільною постійною комісією також впродовж 15 календарних днів з дня одержання результатів конкурсного відбору надає свої зауваження або пропозиції щодо обраної кандидатури шляхом прийняття висновку профільної постійної комісії міськради.

3. На підставі рішення конкурсної комісії та заперечень (за наявності) директор Департаменту упродовж 15 робочих днів або призначає визначеного комісією претендента на посаду, або відхиляє її.

4. Призначення керівників навчальних закладів здійснюється Департаментом освіти і науки, молоді та спорту шляхом укладення контракту з новопризначеним кандидатом.

5. Результати конкурсного відбору оприлюднюються на Єдиному веб-порталі територіальної громади Києва.

Конкурси, які ми проводили останні 3 роки не мали затвердженого порядку Київрадою. Вони носили виключно рекомендаційний характер, а це означало, що після проведення конкурсів ми мали ще докласти неабияких зусиль, аби конкурсант-переможець був призначений на посаду.

Рішення, яке ми маємо на сьогодні робить процес відбору кандидатів прозорим та виваженим. А головне – обов’язковим, тобто всі повинні будуть його виконувати і сприяти людині, яка виграла конкурс у реалізації того плану розвитку закладу, який він запропонував і з яким він у конкурсі переміг.

Також, ми зменшуємо роль керівника району у визначенні кандидатур, однак даємо можливість більшій кількості учасників комісії взяти участь у відборі і прописуємо чіткі строки і критерії, за якими рішення мають бути ефективно прийняті. 

Станом на початок червня у Києві відкрито 39 вакансій директорів садків і шкіл. 

Тож, ми з нетерпінням чекаємо нових професійних педагогів і справжніх освітніх менеджерів в наших закладах освіти.

Перший етап конкурсу за новим порядком відбудеться вже в серпні.

 

Ганна Старостенко, заступник голови КМДА  

powered by lun.ua