Без неонових табло: Київ отримав нові правила розміщення вивісок

11.05.2017  09:45 __ Ярослава Тхоревська

Жителі та гості Києва не раз помічали громіздкі, непривабливі вивіски, які своїм ганебним виглядом псують загальне враження про столицю України.

Давайте хоча б згадаємо нещодавню історію з вивіскою піцерії на фасаді кінотеатру "Київ", що на площі Льва Толстого.

Власники закладу приховали значну частину архітектурної пам’ятки величезним шматком яскравого пластику, зробивши з приміщення своєрідне посміховисько. 

Фото з facebook Владимир Хенгистов 

Цей випадок непоодинокий – проблеми з розміщенням вивісок у Києві на кожному кроці.

Окрім того, такі вивіски – головний біль не лише містян, а й підприємців, які їх встановлюють.

Річ у тому, що донині власники закладів у Києві не могли належним чином їх оформити (до прикладу, на мій запит до відповідного департаменту КМДА мені відповіли: "Погодження на вивіски поки не надаємо, оформлюйте як рекламу").    

Перейнявшись глобальністю цієї проблеми, Київська міська рада затвердила новий порядок розміщення вивісок в столиці. Нові вимоги і правила розробила фракція "Об’єднання "Самопоміч" у Київраді і, зокрема, депутат Сергій Башлаков.

Новий порядок вирішує декілька проблем, про які розповім далі.

Вигляд міста (Естетика)

Аби кияни і гості міста могли насолоджуватись автентичним виглядом столиці та її  архітектурою, яку при цьому не спотворюють величезні вивіски, нові правила передбачають наступні пункти:

- встановлення структурованих, детальних та чітких вимог до вивісок і табличок (при цьому, ті вимоги до вивісок, що можуть здаватись оціночними, носять рекомендаційний характер);

- врахування позитивного досвіду інших міст в цій сфері. Зокрема, Львова та Одеси;

- видання ілюстрованого посібника розміщення вивісок, який наочно допоможе підприємцям зрозуміти, що від них вимагають.  

 

Як ви вже зрозуміли, у нових правилах враховано важливість збереження автентичного вигляду історичного центру Києва.

Відтепер, до прикладу, всі вивіски в історичному центрі столиці повинні бути в одному стилі: у вигляді окремих об’ємних літер на фасаді будинку, напису чи зображення на прозорій безколірній площині, або ж на площинні, яка пофарбована у колір фасаду.

В іншому разі, такі вивіски повинні бути не більшими за 0,5 кв.м (якщо вони виконані на суцільній непрозорій площині).

Окрім того, в історичному центрі Києва нарешті заборонять вивіски у вигляді світлових табло, моніторів, рухомих стрічок з динамічною (пульсуючою) підсвіткою.

У нових правилах передбачено й те, що вивіски по всьому місту не можуть встановлюватись поверх балконів, архітектурних та скульптурних декорів фасадів, а також на цінній пластиці та ліпнині.  

Іншими словами, так історична частина Києва виглядатиме з приходом нових правил встановлення вивісок:

  

*під історичним центром Києва розуміються зони обмеженого використання вивісок у місті Києві    

Щодо мови вивісок, то вся інформація на вивісках має бути зазначена українською мовою, за винятком знаків для товарів і послуг (торгівельних знаків). Тобто, при наявності логотипу, бренду виконаного англійською чи іншою мовою, що зареєстрований як знак, його переклад на вивісці не потребується.

Зручність для підприємця (Процедура)

Аналізуючи нові правила встановлення вивісок у Києві, слід відзначити, що вони є унікальними. Адже відтепер для встановлення вивіски підприємцю не потрібно отримувати дозвіл.

Тобто, замість дозвільного принципу в столиці запроваджують повідомний. Іншими словами, підприємець має можливість безперешкодно встановити вивіску і після цього подати протягом 10-ти днів документи, щоб вивіску внесли до реєстру.

І тільки, якщо документи він не подав, або ж його вивіска не відповідає новим вимогам, то її демонтують.

До слова, саме така процедура відповідає законодавству України в сфері дозвільної системи, а тому це, мабуть, перший в Україні порядок, який ефективно врегульовує питання розміщення вивісок та не суперечить законам.

Окрім того, нині встановлюється можливість подачі документів через електронний сервіс (коли він буде впроваджений КМДА) або через ЦНАП в кожному районі Києва.

Значення для малого і середнього бізнесу

Думаю, новий порядок розміщення вивісок найбільше потішив представників малого і середнього бізнесу. Адже він, нарешті, регулює питання безкоштовного встановлення вивісок розміром до 3 кв. м., на відміну від рекламних конструкцій, які не обмежуються в розмірах, але за встановлення яких необхідно отримати дозвіл (іншими словами, "пройти всі бюрократичні перепони та ще й постійно сплачувати кошти за рекламу"). 

Донині в підприємців не було іншого виходу, адже щоб законно встановити звичайну вивіску чи навіть табличку (на 0,5 – 1 кв. м.!) від них вимагали дозвіл на рекламу.

Відтепер всі підприємці, які працюють у Києві, мають можливість безперешкодно, за максимально спрощеною процедурою та не сплачуючи жодних внесків, встановити свою вивіску.

Таким чином, нововведення не просто спрощують життя підприємців, а й заохочують їх переходити на сучасні європейські зразки естетичних вивісок адекватних розмірів.

 

Ярослава Тхоревська, юрист-нормопроектувальник фракції "Об’єднання "Самопоміч" у Київраді

powered by lun.ua