Плати вдвічі менше: як істотно зекономити на компослугах

01.03.2017  09:59 __ Андрій Халупний

Якщо ви бажаєте, аби у вашій домівці було тепло, комфортно, а вартість комунальних послуг була в два рази меншою, ніж є зараз, вам слід просто проявити трішки активності. Зокрема, створити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – "ОСББ"). А вже завдяки ОСББ вдасться організувати комплексну термомодернізацію багатоповерхівки. Як це зробити – розповім далі.

За допомогою енергоефективних програм, ви зможете отримати гарну фінансову підтримку на енергозаощадливі заходи і як результат – майже половина ваших витрат на комунальні послуги стане в два рази меншими.

Не слід хвилюватися, якщо у вашому будинку ще не створене ОСББ, адже створити його дуже просто. Інструкцію по створенню ОСББ з усіма необхідними документами ви можете проглянути тут.  

Якими енергоефективними програмами ви зможете скористатися, створивши ОСББ?  

Зараз в Україні діє дворівнева підтримка енергоефективних заходів з боку держави. Зокрема:

- загальнонаціольна програма "теплі кредити" для житлових будинків, у яких створено ОСББ або ЖБК, і програма на впровадження енергоефективних заходів для фізичних осіб, які можуть впроваджувати енергоефективні заходи в індивідуальних житлових будинках або ж у своїх квартирах;

- локальні програми, які розробляються та втілюються на місцях – у різних областях, районах та містах України.

Дізнатись, яка локальна енергоефективна програма діє безпосередньо у вашому населеному пункті можна ось за цією інтерактивною картою:

 Натисніть, щоб перейти на карту 

Загальнодержавна (урядова) програма "теплі кредити" є найбільш популярною серед населення України і полягає в тому, що уряд з державного бюджету компенсує від 20% до 70% тіла кредиту на придбання енергоефективних матеріалів та обладнання (наприклад заміна вікон на енергоефективні, модернізація систем освітлення з заміною на LED, встановлення вузлів обліку, модернізація індивідуального теплового пункту, утеплення зовнішніх стін будинку і т.д.).

У цій програмі найбільший % компенсації тіла кредиту отримують ОСББ з високим відсотком субсидіантів серед мешканців. Так, з початку дії програми у жовтні 2014 рік і донині фізичні особи та ОСББ з ЖБК отримали на закупівлю енергоефективних матеріалів та обладнання кредитів на суму 2,7 мільярда гривень. Із них 1,6 мільярда гривень було безповоротно компенсовано за рахунок бюджетних коштів.

Нещодавно уряд ухвалив рішення про продовження програми "теплих кредитів" на 2017 рік і виділив на її впровадження 400 мільйонів гривень.

Ще одна гарна новина – сітка банків, які видавали "теплі кредити" істотно розширилась. Тепер окрім Укрексімбанку, Укргазбанку та Ощадбанку "теплі кредити" видаватиме також Приватбанк.

Плюси енергофективної програми "теплі" кредити:

- програмою можна скористатись навіть за відсутності необхідної кількості фінансових ресурсів на момент прийняття рішення щодо впровадження енергоефективних заходів;

- відсоткові ставки кредитів по програмі значно нижчі за середньострокові;

- усі процедурні моменти по оформленню пакету документів проходять у банківських відділеннях із ґрунтовно підготовленими спеціалістами, це означає, що не потрібно буде стояти у чергах в державних установах і проходити бюрократичні кабінети;

- учасникам не потрібно обмежуватись в виборі постачальника;

- відшкодування надається впродовж 1-2 місяців з моменту оформлення кредиту;

- усі кредити оформляються без застави.

Наступними за популярністю з енергоефективних програм серед населення є локальні програми.

Таких локальних програм в Україні є понад 200, тому для розуміння їх суті, розглянемо одну з них на прикладі енергоефективної програми столиці "70 на 30".

Київрада прийняла її ще у 2014 році, і працює вона донині. Суть цієї програми полягає у проведенні конкурсу проектів з реалізації енергоефективних заходів у житлових будинках міста Києва, в яких створено ОСББ, а також в ЖБК на умовах 70 % оплати вартості енергоефективних заходів з міського бюджету й 30 % оплати вартості за рахунок коштів ОСББ або ЖБК. Для того, щоб взяти участь в такому конкурсі, потрібно зробити наступне:

- обрати не менше, аніж два види робіт з можливого переліку (один з яких потрібно буде профінансувати самому ОСББ/ЖБК, його вартість повинна становити мінімум 30% від загальної вартості проекту, а другий вид профінансує і виконає місто, його вартість складе не більше 70 % загальної вартості проекту);

- на загальних зборах уповноважити представника, який підпише заявку для участі в конкурсі;

- надати докази гарантування оплати 30% вартості проекту (квитанція з банку про наявність коштів);

- заповнити і подати типову форму проекту;

- зробити техніко-економічне обґрунтування проекту;

- написати та подати лист звернення на ім’я директора департаменту житлово-комунальної інфраструктури.

Оцінка проектів відбувається за критеріями:

1. прогнозованої річної економії енергоресурсів та розрахункові терміни окупності заходів (чим більше зекономить впроваджуваний захід, тим більше балів отримує учасник конкурсу);

2. дольова складова участі ОСББ/ЖБК (чим більший % загальної вартості проекту, але не менше 30 % сплачує учасник тим більше балів отримує).

Далі бали сумуються і на їх основі складається рейтинг учасників. Кількість переможців конкурсу визначається комісією.

До слова, у 2016 році на проведення конкурсної програми "70 на 30" в бюджеті міста було закладено 20 мільйонів гривень, а переможцями конкурсу минулого року стали 62 проекти з 73.

Якщо сума фінансування з міського бюджету по всіх поданих учасниками проектах буде більшою за визначену бюджетом в поточному році, переможцями оберуть учасників за результатами згідно з рейтингом.

Отже, найменші шанси стати переможцем конкурсу мають ті учасники, які подадуть проекти з низькими (мінімальними) відсотками за критеріями оцінки. Це логічно, адже бюджет має обмежений ресурс.

У нинішньому, 2017 році, на проведення конкурсу "70 на 30" в міському бюджеті передбачено 30 мільйонів гривень.

Чи можна скористатись декількома програмами одночасно?

Так. І якщо ви це зробите – заощадите немалі кошти (до 90% усієї вартості енергоефективного заходу).

Як це працює, покажу на прикладі будинку у м. Харкові.

За словами голови Держенергоефективності Сергія Савчука, харківське ОСББ "Злагода" скористалося програмою і взяло "теплий кредит" на суму 231 тисячу гривень.

У вересні минулого року це ОСББ встановило в будинку індивідуальний тепловий пункт і таким чином одержало потрійну фінансову допомогу. Від Уряду ОСББ отримало 40% відшкодування (92 тисячі гривень), 20% компенсації надійшло з обласного бюджету (46 тисяч гривень), ще 20% ОСББ отримало з міського бюджету Харкова (46 тисяч гривень).

У результаті людям залишилося сплатити лише 46 тисяч гривень. Завдяки потрійній допомозі від держави, ОСББ швидко виплатило кредит і за період жовтень-листопад 2016 року зекономило 51 тисячу гривень. Іншими словами, окупність встановлення ІТП склала лише 2 місяці.

Приклад великого утеплення в маленькому місті Долина Івано-Франківської області.

До утеплення.

 

Та після.

 

Як ви вже зрозуміли, ОСББ є ключовим інструментом, який допомагає швидко й ефективно впроваджувати енергоощадні заходи, в результаті чого ваші помешкання стають:

- економнішими (встановити лічильник тепла з автоматикою погодного регулювання – 14% економії, заміна вікон в під’їздах – ще до 14% економії, а утеплення фасаду будинку – до 35 % економії);

- естетичнішими (фото будинків говорять самі за себе);

- дорожчими (вартість квартири у такому будинку істотно зростає).

 

Андрій Халупний, керівник відділу юридичних приймалень фракції "Об’єднання "Самопоміч" – Київ 

powered by lun.ua