Три вимоги до мера Києва щодо міського бюджету 2016

23.11.2015  09:08 __ Іван Сікора

Звідки плануються надходження до міського бюджету? Чому так мало чи так багато? Хто і далі фактично зможе не платити за орендовані земельні ділянки комунальної власності отримавши пільги і чому?

Хто і далі буде продовжувати орендувати комунальну власність за символічну 1 гривню і чи має він для цього реальні підстави? Куди будуть спрямовані кошти міського бюджету?

Чому одні об’єкти увійшли до переліку, де запланований капітальний ремонт чи асфальтування прибудинкових територій та міжквартальних  проїздів, а інші ні?

Питань багато.

Відповіді на всі ці питання може дати проект рішення про міський бюджет Києва на 2016 рік.

Пропозиції громадян та бізнесу мають бути почутими  міським головою та депутатами.

Трохи більше місяця залишається до прийняття бюджету Києва.

Фундація "Відкрите суспільство звернулася офіційно та через відкрите звернення до міського голови Києва Віталія Кличка щодо важливості вчасного та повного оприлюднення проекту рішення про бюджет міста на наступний рік.

У зверненні ми вимагаємо проведення повноцінних консультацій щодо проекту рішення про міський бюджету на 2016 рік.

Аби консультації не перетворилися на односторонній рух, важливим є оприлюдненням їх результатів та забезпеченням повноцінного зворотного зв’язку щодо наданих пропозицій. 

ВИМОГА 1: Публічність проекту головного фінансового документу Києва

Цього року вперше в історії України прийняття бюджету на місцевому рівні є незалежним від прийняття державного бюджету. А тому вчергове "кивати" на уряд чи депутатів парламенту цього разу вже не вийде у місцевих очільників. До 25 грудня місто Київ має отримати місцевий бюджет – головний фінансовий документ на наступний рік.

Кияни можуть дізнатися, чи враховані їх потреби та інтереси, звернення та скарги, проаналізувавши проект рішення про місцевий бюджет, який має бути оприлюднений за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття.

Тобто не пізніше кінця листопада проект рішення про місцевий бюджет має бути оприлюднений на сайті міськради.

Важливо, аби посадовці оприлюднили не лише прогнозні показники надходжень та витрат, але й пояснювальну записку із зазначенням об’єктів та бази формування прогнозних показників надходжень та не забули про всі додатки, як того вимагає Бюджетний кодекс України.

Шанованим посадовцям КМДА важливо пам’ятати, що проект рішення про місцевий бюджет повинен містити:

- пояснювальну записку з інформацію про соціально-економічний стан міста;

- оцінку прогнозу доходів та аналіз пропонованих обсягів видатків.

Кожна цифра прогнозних надходжень до міського бюджету має ґрунтуватися на переконливих та чітких розрахунках. Повторення цьогорічної ситуації, коли прогнозні показники щоквартально перевиконувалися може свідчити або про заниженні прогнозні показники або про питання до якості роботи департаменту фінансів.

- перелік інвестиційних програм (проектів) на плановий бюджетний період та наступні за плановим два бюджетні періоди (дасть змогу дізнатися, що і де буде побудовано чи відремонтовано);

- пояснення головних розпорядників бюджетних коштів чому конче необхідно витрачати кошти на той чи інший об’єкт та чому пріоритети витрачання коштів сформуванні саме таким чином.

Міська влада зобов’язана гарантувати громадянам можливість у повній мірі та завчасно ознайомитися із проектом рішення про міський бюджет на 2016 рік. 

ВИМОГА 2: Почути голос небайдужих громадян

Доступ до інформації щодо змісту проекту рішення про бюджет дає громадянам можливість надавати пропозиції та зауваження. Побачивши останні, місцева влада зможе краще зрозуміти потреби та інтереси громадян та бізнесу.

Вірогідно, частина потреб та інтересів була проігнорована, а деякі цінні пропозиції так і не були включені до розгляду в процесі складання проекту бюджету.

І хоча в компетенції міської влади врахувати, частково врахувати чи відхилити надані пропозиції та зауваження в рамках проведення консультацій, але голос кожного небайдужого громадянина, який хоче долучитися до управління містом у проміжку між виборами – обов’язково має бути почутий.

Очевидно, що кожен з нас залежно від місця проживання, доходу, віку та статі має різні уявлення про те, куди першочергово мають бути спрямовані кошти з міського бюджету.

Але безперечно, громадяни мають право знати підходи, на підставі яких визначалася доцільність включення тих чи інших об’єктів до переліку інвестиційних програм (проектів). Адже саме громадяни через процедуру консультацій можуть впливати на рішення міської влади про:

- перелік об’єктів, які отримають кошти на капітальний ремонт чи будуть побудовані;

 де буде нарешті заасфальтовано прибудинкову територію та міжквартальні проїзди;

- де будуть відремонтовані під’їзди або замінені ліфти;

- де з’являться спортивні та дитячі майданчики;

- чи можна буде нарешті комфортно та безпечно  купатися у водоймах в спекотне літо та  перестати страждати від задушливого смогу, який фактично не покидав столицю протягом серпня та вересня цього року.

Болючі для громади проблеми можна обговорити під час консультацій та почути аргументи міської влади. Аби не перетворювати консультації щодо проекту бюджету у шоу для журналістів, важливо задіяти не лише інструмент публічних громадських обговорень у форматі слухань, але й передбачити:

1. Надсилання чи/та реєстрацію пропозицій у письмовій формі на визначену електронну пошту;

2. Проведення  обговорень найбільш проблемних статей надходжень та видатків бюджету у форматі експертного обговорення;

3. Проведення публічних зустрічей із заінтересованими сторонами (ініціативні групи громадян та бізнес об’єднання) щодо конкретних проблемних питань місцевої політики (наприклад, незаконні забудови, тимчасові споруди, об’єкти капітального ремонту та будівництва, утримання та благоустрій парків, скверів, міських пляжів та прилеглих до водойм територій тощо).

ВИМОГА 3: Налагодити двосторонній зворотній зв'язок із громадянами

Консультації щодо проекту рішення про бюджет мають врахувати недоліки минулорічних, перших в історії столиці, консультацій щодо проекту бюджету у форматі слухань.

До речі, вони були проведені міською владою Києва після неодноразових звернень Фундації "Відкрите суспільство". На думку учасників громадського партнерства "За прозорі місцеві бюджети!", консультації  можуть бути ефективними, а громадяни та бізнес були впевненими, що міська влада готова не лише до консультування, але й до співпраці та реагування на наданні пропозиції, коли буде забезпечено:

1) оприлюднення всіх наданих пропозицій в рамках консультацій на веб-сайті міськради;

2) оприлюднення звіту про результати консультацій із громадськістю на веб-сайті міськради. Це стане свідченням того, що наданні пропозиції громадян в рамках консультацій були використанні у проекті рішення про місцевий бюджет. У звіті про результати консультацій зазначити стан та причини врахування, часткового врахування чи відхилення отриманих пропозицій та зауважень, а також  зазначити, яким чином це відобразилося на проекті рішення про місцевий бюджет;

3) звітування про проведення консультацій із громадянами та бізнесом у формі окремого додатку до рішення про місцевий бюджет на 2016 р.

У цілому, це не так важко зробити міській владі. Наслідком стане зростання довіри до того що міський голова хоче робити в місті.

Особливо важливо, щоб був реальний зворотній зв'язок, а пропозиції так і не залишилися на сайті чи в папках чиновників та депутатів.

Бо саме участь громадян у бюджетному процесі є чи не найкращою можливістю впливати на міську владу у проміжках між виборами, а міській владі краще зрозуміти потреби та інтереси громадян.

Якщо з різних причин, інтереси частини громадян та бізнесу могли бути не враховані в проекті головного фінансового документу міста, то консультації – добра нагода повідомити про позиції та інтереси заінтересованих сторін.

Відповідь на питання "Чи пройде команда Віталія Кличка тест на відкритість,  прозорість та готовність до співпраці із громадянами?" залежить від відповіді на відкрите звернення громадських експертів та активістів щодо оприлюднення та консультування щодо проекту міського бюджету на 2016 р.

Попри те, що звернення вже офіційно надіслане міському голові, його можуть підтримати усі небайдужі громадяни шляхом підписання за посиланням.

Міський бюджет – це наші гроші, гроші громади. І тому, громадяни ВИМАГАЮТЬ від міської влади ВІДКРИТОСТІ, ПРОЗОРОСТІ, КОНСУЛЬТАЦІЙ ТА СПІВПРАЦІ у формуванні кінцевої редакції проекту міського бюджету на 2016 рік.

 

Іван Сікора, директор Фундації "Відкрите суспільство", учасник громадського партнерства "За прозорі місцеві бюджети!"

powered by lun.ua